Календар знаменних дат

Листопад

 

1 листопада День народження Європейського Союзу (Дата заснування ЄС)

Європейський союз – найбільше сучасне економіко-геополітичне об’єднання.

 

4 листопада – 150 років від дня народження Богдана Сильвестровича Лепкого (1872 – 1941), українського письменника, перекладача, літературознавця. Викладав українську, польську та німецьку мови й літератури в народних школах Тернопільщини. Богдан Лепкий є автором численних збірок малої прози, історичної тетралогії про гетьмана Мазепу, історичних повістей. Також був упорядником антології української поезії, науковим редактором першого «Повного видання творів Т. Шевченка».

 

7 листопада165 років від дня народження Дмитра Івановича Багалія (1857 – 1932), українського історика, громадського та освітнього діяча, організатора освіти й науки, академіка Всеукраїнської АН, члена Старої Київської громади. Він відомий як професор і ректор Харківського університету та Полтавського інституту народної освіти, голова Харківської міської думи, керівник правління Харківської громадської бібліотеки й видавничого комітету Харківського товариства поширення грамотності в народі. Д. І. Багалій є одним із засновників УАН та Всенародної бібліотеки при Академії, Харківського товариства «Просвіта», науково-дослідної кафедри історії України, першим директором Науково-дослідного інституту Тараса Шевченка. Йому належать понад 400 праць з історії Слобожанщини, Лівобережної та Південної України ХV–ХVІІІ ст., історії культури, освітньої та архівної галузі України.

 

9 листопадаДень української писемності та мови

Це свято відзначається на честь українського літописця Нестора – послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця й починається писемна українська мова.

 

9 листопадаМіжнародний день боротьби проти фашизму, расизму та антисемітизму

У 1938 році в Німеччині почався масовий єврейський погром, що отримав назву «Кришталевої Ночі», або «Ночі розбитих вітрин», і поклав початок Холокосту – масовому насильству стосовно єврейського народу.

 

10 листопадаВсесвітній день молоді

У 1945 році була заснована Всесвітня федерація демократичної молоді, що є центром міжнародного демократичного молодіжного руху, який об’єднує молодь незалежно від політичних і релігійних поглядів, расової та національної належності.

 

10 листопада Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку

На загальній конференції міжнародної організації ЮНЕСКО, що проходила у 2001 році, було прийнято рішення – офіційно запровадити «Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку», який щорічно відзначається 10 листопада. Його покликання:

  • підвищити поінформованість громадськості про роль науки для мирного та сталого розвитку громад;
  • заохочувати національну й міжнародну солідарність в інтересах спільного використання наукових досягнень різними країнами;
  • відновити національну й міжнародну прихильність до використання науки на благо суспільства;
  • привернути увагу до викликів часу, що стосуються науки, а також збільшити підтримку наукової діяльності.

В Україні День науки відзначають третьої суботи травня.

 

10 листопада Всесвітній день якості

Відзначається в багатьох країнах світу щороку другого четверга листопада. Мета цього дня – звернути увагу суспільства на неналежну якість багатьох товарів, які є шкідливими не тільки для навколишнього середовища, а й для організму людини.

 

14 листопада Міжнародний день логопеда

Професійне свято спеціалістів, які працюють із дітьми й дорослими з різними порушеннями мовлення.

 

15 листопада110 років від дня народження Андрія Самійловича Малишка (1912 – 1970), українського поета-пісняра. Відомі збірки його поезій: «Батьківщина», «До бою вставайте», «Україно моя», «Рута», «Серпень душі моєї». Близько 100 ліричних віршів поета покладено на музику. Особливо плідною була співпраця з композитором П. Майбородою. Разом вони створили понад 30 пісень, які стали народними: «Київський вальс», «Стежина», «Пісня про рушник», «Ми підем, де трави похилі», «Вчителько моя», «Пролягла доріженька», «Білі каштани» та інші. Поет – Лауреат Державної премії України імені Т. Г. Шевченка (1964, 1969).

 

16 листопадаМіжнародний день толерантності

Мета цього дня – звернути увагу на небезпеку, приховану в нетерпимості; протидіяти її проявам; сприяти формуванню психології толерантності та вихованню в її дусі.

 

16 листопадаДень працівників радіо, телебачення та зв’язку

1924 року з Харкова транслювалася перша в Україні радіопередача.

 

16 листопада125 років від дня народження Йосипа Захаровича Штокала (1897 – 1987), українського математика, професора, академіка та члена Президії АН України. Й. З. Штокало був розробником української наукової термінології, автором праць із теорії диференціальних рівнянь, функцій комплексної змінної, операційного числення, історії математики України. Саме він є ініціатором і керівником видання «Історія вітчизняної математики».

 

17 листопадаМіжнародний день студентів

Студентство – одна з найпрогресивніших верств суспільства. Сміливість і відвага, постійне прагнення молоді до втілення новаторських ідей,  до справжніх ідеалів свободи не раз ставала взірцем для загального наслідування, прикладом для майбутніх поколінь. А нині ці риси проявляють уже вкотре українські студенти, захищаючи незалежність своєї Батьківщини.

 

17 листопада – Міжнародний день філософії

Щорічно з 2002 року за регламентом ЮНЕСКО третього четверга листопада відзначається Міжнародний день філософії, мета якого полягає в тому, щоб знайти спільну платформу для обговорення глобальних соціокультурних перетворень, стимулювання до публічних дебатів мислителів і громадянського суспільства з приводу викликів, що постають перед соціумом сьогодні, зокрема розвитку критичного, незалежного і творчого мислення.

 

18 листопада30 років тому (1992 р.) відбулися перші Загальні збори Академії педагогічних наук України

На перших Загальних зборах Академії педагогічних наук України було обрано Президента – М. Д. Ярмаченка, віцепрезидента – Л. О. Каніщенка, головного вченого секретаря – О. Я. Савченко. За рішенням зборів, в Академії було утворено три Відділення: теорії та історії педагогіки; дидактики, методики, інформаційних технологій в освіті; психології, вікової фізіології та дефектології.

 

19 листопадаВсесвітній день чоловіків

Мета свята – привернути увагу до гендерної дискримінації чоловіків при визначенні важливості їх ролі в родині та вихованні дітей.

 

20 листопада Всесвітній день дитини

Саме в цей день Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй прийняла «Декларацію прав дитини» (1959 р.) та «Конвенцію прав дитини» (1989 р.).

 

21 листопада Всесвітній день вітань

«Не пропустіть людини, не привітавши її, і добре слово їй мовте», – заповідав Володимир Мономах. Своїм привітанням ми привертаємо до себе увагу співрозмовника, створюємо передумови для дружньої бесіди. Привітанням можна проявляти безліч почуттів і емоцій, своє особливе ставлення до людини. Ідея цього свята виникла ще в 1973 році, коли у світі відбувалися декілька масштабних конфліктів. Воно стало своєрідним протестом проти напружених відносин між різними країнами.

 

21 листопадаВсесвітній день телебачення

Телевізійне мовлення давно й міцно увійшло в наше життя. Різнобічність і різноманітність телепередач, інформаційний обшир зробили його незамінним супутником сучасного суспільства.

 

21 листопадаДень Гідності та Свободи

Україна, 2014-й: «Україна – це територія гідності і свободи. Такими нас зробила не одна, а дві революції – наш Майдан 2004-го року, який був Святом Свободи, і Революція 2013-го року, Революція Гідності. Це був дуже важкий іспит для України, коли українці продемонстрували свою європейськість, гідність, своє прагнення до свободи», – зазначив тоді глава держави Петро Порошенко.

Раніше Указом від 19 листопада 2005 року № 1619/2005 Президент України Віктор Ющенко встановив свято – День Свободи. Було запропоновано святкувати його щорічно, 22 листопада, з метою затвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, виховання почуттів національної гідності.

День Свободи в Україні був затверджений Президентом України Віктором Ющенком, ураховуючи історичне значення революційних настроїв.

22 листопада 2004 року – дата початку «помаранчевої» революції в Україні, кампанії загальнонаціональних протестів, мітингів, пікетів, страйків, інших акцій громадянської непокори проти свавілля влади. Події були організовані та проведені прихильниками Віктора Ющенка, основного кандидата від опозиції на президентських виборах у листопаді – грудні 2004 року.

Акція почалася після оголошення Центральною виборчою комісією результатів другого туру президентських виборів (у результаті першого визначилися два кандидати – Віктор Ющенко і Віктор Янукович), згідно з якими переміг В.Ф. Янукович. Після рішення Верховного суду було проведено повторне голосування другого туру, у результаті якого президентом України став Віктор Ющенко.

На жаль, влада, встановлена в Україні на той момент, не змогла реалізувати більшості очікувань, покладених на неї українським суспільством.

Згодом наступним Президентом України став Віктор Янукович. День Свободи в Україні був скасований та об’єднаний із Днем Соборності України Указом від 30 грудня 2011 № 1209 / 2011 «Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат і професійних свят» і відзначався з 2012 року 22 січня.

Після подій 2013 – 2014 року, революції Гідності та трагедії початку неоголошеної війни Росії проти України, окупації Кримського півострова й декількох обласних центрів на сході України, відповідно до Указу Президента України Петра Порошенка № 872/2014 від 13 листопада 2014 року, з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддаючи належне шанування патріотизму і мужності громадян, які восени 2004 року і в листопаді 2013 – лютому 2014 стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів Української держави та її європейського вибору, святковий День отримав нову дату. «Встановити в Україні День Гідності та Свободи, який відзначати щорічно 21 листопада» – йдеться в Указі № 872/2014.

Єдність і свобода робить нас гідними нащадками наших батьків! Будемо з шаною зберігати і захищати цей безцінний скарб! Хай береже нас усіх Господь і слава Йому за цю прекрасну країну – Україну!

 

23 листопада150 років від дня народження Георгія Васильовича Пфейффера (1872 – 1946), українського математика, академіка АН України. Г. В. Пфейффер був автором праць із проблем теорії диференціальних рівнянь із частинними похідними, алгебраїчної геометрії, теорії інтегралів.

 

24 листопада390 років від дня народження Бенедикта Спінози (справжнє – Барух, 1632 – 1677), нідерландського філософа-матеріаліста, критика церковно-теологічного світогляду, творця нової системи поглядів (критична переробка філософії Декарта).

 

25 листопада Всесвітній день інформації

Кожного року в останню п’ятницю листопада світ відзначає День інформації. Свято заснувала Міжнародна академія інформатизації (член при департаменті інформації ООН) у 1994 році.

У всі часи інформація в житті людини є дуже важливою. Інформаційна сфера існування людей піддавалась і піддається різним рухам, коливанням, лавиноподібним наростанням, так званими «інформаційними вибухами», і навпаки, обмеженням, скороченням, відомим як «інформаційний голод», а так само іншим трансформаціям і змінам. Інформаційне навантаження в сучасному співтоваристві достатньо потужне, і всі спроби його оптимізації активно сприяють раціональному використанню цього інформаційного потоку. Звичайно ж, ще немає стійких універсальних рішень, однак, в умовах глобалізації всіх міжнародних процесів практика показує, що мудре, максимально зважене ставлення, колегіальність і відповідальність у розробці інформаційних технологій, висока моральність і шанування духовного світогляду людини позитивно сприяє поширенню необхідної нової інформації, зміцнюючи спокій та поінформованість нашого суспільства, сприяє сучасній динаміці прогресу й розвитку всього світового співтовариства.

У 2022 році Всесвітній день інформації відзначається 25 листопада.

 

25 листопада Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства над жінками

Мета – привернення уваги громадськості до цієї проблеми, бо насильство несе невимовні страждання, горе сім’ям, від якого страждають і старі, і малі, не дозволяє жінкам використовувати всі свої потенційні можливості.

 

25 листопада460 років від дня народження Лопе де Вега (1562 – 1635), іспанського драматурга, неперевершеного комедіографа, автора поем, віршів, романів, трактатів, придворної комедії.

 

25 листопада – 310 років від дня народження Шарля-Мішеля Епе (1712 – 1789), французького педагога, основоположника французької системи навчання глухих – «мімічного методу», «системи методичних знаків»; засновника першої у світі школи для глухонімих дітей (1760).

 

25 листопада135 років від дня народження Миколи Івановича Вавилова (1887 – 1943), відомого вченого-генетика, біолога, основоположника сучасного вчення про біологічні засади селекції, про центри походження культурних рослин, імунітет рослин та ін.

 

26 листопада – День пам’яті жертв голодоморів. Всеукраїнська акція «Запали свічку».

Цей День щорічно відзначається в Україні в четверту суботу листопада.

Президент України, підтримавши ініціативу громадських організацій, міністерства культури і мистецтв, Державного комітету у справах релігій, Державного комітету телебачення і радіомовлення, ухвалив установити в країні День пам’яті жертв голодомору і політичних репресій. Заходи, присвячені цьому дню, щорічно проходять у четверту суботу листопада.

Спочатку Указом президента України від 26 листопада 1998 року остання субота листопада оголошувалася Днем пам’яті жертв голодомору, потім Указом від 31 жовтня 2000 року цей день став іменуватися Днем пам’яті жертв голодомору і політичних репресій. У 2007 році, згідно з Указом Президента України № 431/2007 від 21 травня 2007 року, у назву цього пам’ятного Дня були внесені зміни: «Внести до Указу Президента України від 26 листопада 1998 року № 1310 (1310/98 ) «Про встановлення Дня пам’яті жертв Голодоморів та політичних репресій» (у редакції Указу від 15 липня 2004 року № 797 (797/2004) зміни, виключивши у назві та тексті слова «та політичних репресій».

Україна внаслідок геноциду 1932–1933 років, масових штучних голодів 1921–1923 та 1946–1947 років втратила мільйони людських життів. У 2006 році Законом України Голодомор 1932–1933 років був визнаний геноцидом.

У цей день проходить загальнонаціонально-міжнародна акція «Запали свічку». Традиційно о 16.00 пам’ять загиблих під час геноциду українського народу вшановують хвилиною мовчання та встановлюють запалену свічку на підвіконня.

Нашим спільним обов’язком є гідно вшанувати вбитих голодом жертв комуністичного режиму та передати пам’ять про трагедію наступним поколінням.

 

26 листопада140 років від дня народження Григорія Пилиповича Шерстюка (1882 – 1911), українського мовознавця, педагога, культурно-освітнього діяча. Г. П. Шерстюк відомий як видавець, рецензент підручників, дитячої літератури, науково-популярних книг, перекладач казок братів Грімм. Також він є автором популярної «Короткої української граматики для школи» (у 2-х частинах.), педагогічних статей.

 

27 листопада День заснування Національної академії наук України

Національна академія наук України (НАНУ) заснована установчими зборами при уряді гетьмана Павла Скоропадського (1918). Першим президентом Академії було обрано видатного вченого-геолога та геохіміка Володимира Вернадського.

Серед найбільш значущих досягнень Академії: роботи над штучною ядерною реакцією, над прискорювачем заряджених частинок і створенням трьохкоординатного радіолокатора дециметрового діапазону, універсальної електронної лічильної машини з дистанційного управління технологічними процесами. Для оборонної промисловості – упровадження високоефективної технології автоматичного зварювання під флюсом корпусів танків, артилерійських систем і авіабомб. Серед розробок учених-біологів і медиків – низка нових лікарських препаратів і методів лікування поранених та ін.

 

29 листопада – 220 років від дня народження Вільгельма Гауфа (1802 – 1827), німецького письменника-романтика. Вільгельм Гауф – автор збірника «Казки для синів і дочок освічених станів». «Маленький Мук», «Каліф-чорногуз», «Карлик Ніс» та інші казки (усього 14)   написані на основі фольклору й арабських казок. Також відомими є його збірки ліричних віршів, новел, історичний роман «Ліхтенштейн», сатиричний роман «Мемуари Сатани».

 

30 листопада Міжнародний день захисту інформації

Мета свята – нагадати про необхідність захисту комп’ютерної інформації та звернути увагу виробників і користувачів устаткування і програмних засобів на проблему безпеки.