ОХОРОНА ПРАЦІ ТА БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ
Розпочинається Всеукраїнська кампанія з посилення імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця
Правила безпеки під час війни
Абетка з безпеки школяра
Дії при атаці дронів-камікадзе
Скритий ворог
Безпека на льоду
Знаки, що викликають сумнів
Як уберегтися при атаці дронів-камікадзе
Обов`язкові правила поводження з інформацією під час війни
Безпека пішохода
Основні правила безпеки на свята
Як підготуватися до зими
Попередження травматизму в зимовий період
Вибухові пристрої
Як захиститися від переохолодження та обмороження
Правила інформаційної безпеки під час війни
Скритий ворог
Обережність під час відсутності освітлення
Дії під час стихійного лиха
Що робити при відключенні електрики
Що робити в разі радіаційної аваріі
Як уберегтися при атаці дронів-камікадзе
НА ТЕРИТОРІЇ ХАРКОВА ТА ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ ПОЧАСТІШАЛИ ВИПАДКИ ПІДРИВУ ЛЮДЕЙ ТА ТЕХНІКИ
ПАМ’ЯТКА ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ ЩОДО ЙОДНОЇ ПРОФІЛАКТИКИ
Абетка з безпеки
Правила інформаційної безпеки
Обережно! Міни!
Пам’ятка.Безпека дітей
АЛГОРИТМ ДІЙ ПІСЛЯ СИГНАЛУ «ПОВІТРЯНА ТРИВОГА»
Як організувати укриття вдома
Надання-першої-допомоги-потерпілим-у-разі-нещасного-випадку
Основні правила при виникненні пожежі
Пам’ятка ПОЗНАЧЕННЯ НЕБЕЗПЕЧНИХ ДІЛЯНОК і МІСЦЬ ВИЯВЛЕННЯ ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИХ ПРЕДМЕТІВ ПІДРУЧНИМИ ЗАСОБАМИ
Пам’ятка Правила безпеки
під час виконання робіт у пошкоджених внаслідок бойових дій
приміщеннях
Пам’ятка Не залишайся байдужим і будь завжди пильним
Пам’ятка. Хімічна небезпека – аміак.
Пам‘ятка. Обережно-ртуть!
Пам’ятка. Хімічна небезпека – аміак.
Пам’ятка.Хімічна небезпека – хлор.
Додаток 1
Про затвердження і введення в дію інструкції з питань охорони праці, пожежної безпеки, електробезпеки для працівників школи
4-Пам’ятка-Самозбереження
4.1-Артобстріл-та-авіаудар
Пам’ятка.Дії в разі виявлення вибухових пристроїв
Пам’ятка, якщо ви стали заручником
Пам’ятка про тероризм
Як реагувати на загрозу хімічної атаки та надати першу допомогу
Психологічна підтримка в умовах війни
Психологічний стан та психічне здоров’я під час військових дій є вкрай важливим. Багато людей переживають виснаження, спустошення, втому, відчувають тривогу й паніку. Психологи сформулювали корисні поради, як опанувати себе в критичних умовах, як допомогти близьким та підтримувати здоровий психічний стан в критичних умовах.
В умовах військових дій наше тіло працює на максимальній потужності. Гормони стресу, задача яких мобілізувати тіло в критичній ситуації, також мають свій “термін придатності”. Ви можете спостерігати сильні коливання настрою від тривоги, злості, приливу оптимізму до повного спустошення і виснаження. Важливо усвідомити, що це абсолютно закономірні стани, які з часом змінюють один одного. З кожним із них можна і треба працювати.
- Повноцінний сон, який, за даними Міністерства охорони здоров’я, має складати для дорослих – не менше 7 год на добу, для дітей та підлітків – 8-10 годин. Обмеження інформаційного шуму. Відмовтесь від постійного оновлення стрічки новин, читайте їх за графіком, наприклад, по 15 хвилин вранці, в обід та ввечері. Довіряйте тільки перевіреним джерелам інформації.Регулярне харчування.Регулярне фізичне навантаження. Будь–яка регулярна фізична активність, навіть ходьба на місці чи розтяжка, додасть вам бадьорості. Прогулянка на свіжому повітрі буде кращою за тренування в приміщенні.Наскільки це можливо, підтримуйте звичну рутину, звички, слідкуйте за особистою гігієною.Зміна діяльності. Намагайтеся раціонально розподіляти час роботи й відпочинку, фізичну й розумову працю.Визначення пріоритетів. Усвідомте, що ніхто не в змозі зробити все, то ж визначте 3–5 головних задач для себе не день і дозвольте собі не робити нічого додатково.Доброзичливі взаємини з людьми, які є поруч: сім’я, робочий колектив, волонтерська спільнота чи військові побратими. Зберігайте зв’язок, регулярно дзвоніть або пишіть своїм родичам та близьким.Фізичний контакт. Подихайте разом, потримайте одне одного за руку. Обніміться з близькими.Оптимізм та почуття гумору. Жартуйте, гумор завжди підтримує, навіть за жорстких життєвих обставин. Пам’ятайте, що залишатися живим і здоровим – це вже багато.Не призначайте дат кінця війни. Ми всі хочемо закінчення, але якщо ваші прогнози не справдяться – вам буде дуже складно емоційно, і ви будете почувати безвихідь.То ж налаштуйтесь “грати в довгу”.Згадайте, що є для вас дорогим та важливим, пригадайте, у чому сенс вашого життя. Будуйте плани на майбутнє, визначайте, що найбільш важливе для себе ви зробите, коли настане мир.Професійна допомога. Зверніться за підтримкою до професійних психологів (контакти додаємо нижче). Якщо у вас відсутня можливість звернутись до професіонала – попросіть про допомогу своїх родичів та близьких.
Паніка – це напад тяжкого страху, тривоги та відчуття внутрішньої напруги. Паніка паралізує людину або ж навпаки, штовхає її на безрозсудні вчинки. Під час паніки спостерігаються протилежні реакції: одним хочеться бігти, іншим – навпаки, забитися в куток. Важливо пам’ятати, що саме в такому стані нас хоче бачити ворог, тому що у ньому ми найбільш вразливі, тому обов’язково потрібно вживати заходів, щоб відновити нормальний психічний стан.
Гострі приступи паніки та тривоги зазвичай зміняються почуттям апатії. Такі періоди можуть бути не тривалими, але вони також потребують пропрацювання. Важливо пам’ятати, що апатія – закономірний “хімічний” відкат після сплеску гормонів стресу.
Методи подолання апатії:дійте; виконуйте будь-які прості дії та не намагайтесь їх аналізувати;дотримуйтесь щоденної рутини; регулярне харчування, гігієна, розминка;робить щось руками; наприклад, мийте посуд, пакуйте речі, плетіть сітку;плануйте свої задачі; на день; нехай їх буде небагато, але намагайтесь виконати їх будь-що;обмежте доступ інформації; читання новин треба обмежити до декількох коротких періодів на день;залучайте близьких та знайомих до спільної роботи.
Під час критичних ситуацій стосунки з близькими піддаються тяжким випробуванням. Намагайтесь зберегти стосунки і допомогти близьким, адже це підвищує вашу здатність до виживання та опору, а також надає сенс вашим діям.
У звичайних умовах людина має час розібратися у почутті провини й правильно з нею впоратись, тобто визначити можливі помилки, виправити їх та зрозуміти, як уникнути їх в майбутньому. В критичних умовах пропрацювати провину доволі складно, і вона може дуже негативно відбиватись на психологічному стані людини, пригнічувати її та паралізувати її діяльність.
Як впоратись із почуттям провини:не починайте звинувачувати себе; не ви розв’язали цю війну;в першу чергу дбайте про себе і залишайтесь в безпеці, ваша пряма відповідальність сьогодні — дбати про себе і не створювати зайвого клопоту Збройним Силам, зменшити навантаження на них, щоб вони могли повною мірою виконувати свій обов’язок;переключіть свою увагу на те, що ви можете зробити прямо тут і зараз;станьте корисним; запитайте, як ваші руки, ваші знання та вміння знання можуть принести користь тим, хто залишився поряд і тим, хто потребує моєї допомоги;складіть список задач, які ви зробите прямо зараз; беріться лише за ті справи, які будуть зараз вам під силу;допоможіть тим, чим вмієте; навчіться тому, що ще не вмієте, і що вам легко дається;Токсичне почуття провини дуже непросто здолати. Якщо вам потрібна допомога – звертайтеся до спеціалістів, піклуйтесь про себе.
За підтримки Національної психологічної асоціації (НПА) психологи-волонтери створили центр психологічної підтримки “Як ти?” для тих, хто потерпає від останніх подій і відчуває постійні стрес, хвилювання та тривогу. За підтримкою можна звернутися безкоштовно, у будь-який час доби. Щоб отримати психологічну допомогу, заповніть анкету.
“Розкажи мені” — безкоштовна інтернет-платформа для психологічних консультацій. Команда платформи допомагає всім, хто потребує емоційної підтримки, консультації та допомоги у зв’язку зі швидкими змінами, що наразі відбуваються в економіці, соціумі та житті кожної людини. Звернутися за допомогою можна через вебсайт ініціативи.
Міжнародний Комітет Червоного Хреста (МКЧХ) відкрив гарячу лінію, за якою можна звернутися за підтримкою. Дзвінки безкоштовні: 0-800-300-155
У створенні матеріалу допомогли:
- Орест Олійник, психолог
- Валерія Палій, психологиня, президентка Національної психологічної асоціації (НПА)
- офіційний вебсайт Міністерства охорони здоров’я України
Як діяти населенню під час атаки із застосуванням хімічної зброї
Хоча розробка, виробництво, накопичення та застосування хімічної зброї заборонені Конвенцією ООН, окупанти можуть порушувати ці зобов’язання та застосувати заборонені речовини як проти військових, так і цивільного населення. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки пропонує рекомендації щодо виявлення ознак використання хімічної зброї, запобігання ураженню та надання первинної допомоги.
Офіційні повідомлення про хімічну атаку
Хімічна зброя є вкрай шкідливою, а її використання не завжди вдається швидко визначити. Саме тому важливо слідкувати за повідомленнями офіційних джерел інформації та чітко дотримуватись інструкцій, які вони надають. Такі повідомлення мають містити:
- оголошення про ознаки застосування хімічної зброї;
- основні ознаки виявлених хімічних речовин;
- територію їхнього застосування;
- рекомендації щодо запобігання ураження та надання первинної допомоги;
- способи звернення для постраждалих осіб та номери екстрених служб;
- вказівки для осіб, які потребують евакуації з зони ураження.
Базові повідомлення про хімічну тривогу є загальними для всіх категорій хімічних речовин. Після підтвердження використання конкретних видів хімічної зброї офіційні повідомлення та вказівки будуть деталізовані.
Ознаки застосування хімічної зброї
Якщо ви перебуваєте у зоні бойових дій, звертайте увагу на такі зовнішні ознаки застосування хімічної зброї:
- двоє або більше осіб стали недієздатними з незрозумілих причин;
- знайдено невідомі рідини, порошки або пари;
- відчуваються незрозумілі запахи або смаки;
- знайдено невідомі або покинуті без нагляду матеріали, пристрої чи обладнання;
- спостерігається масова швидка загибель дрібних тварин (птахів, комах);
- спостерігається масовий вияв фізичних симптомів ураження хімічними речовинами (детально про фізичні симптоми читайте нижче).
Будь-яка з цих ознак може бути індикатором застосування хімічної зброї. Наявність кількох ознак одночасно вказує на підвищену ймовірність того, що інцидент пов’язаний з застосуванням хімічних речовин. Негайно повідомляйте про наявність таких ознак за єдиним номером виклику служб екстреної допомоги (диспетчер викличе бригаду потрібної служби) – 112.
Важливо! Якщо ви маєте підозру щодо застосування хімічної зброї, реагуйте належним чином, щоб зменшити потенційну шкоду собі та іншим. Не наражайте себе на небезпеку!
Першочергові дії в зоні хімічного ураження
Що робити, якщо ви опинились поблизу зони ураження хімічною зброєю?
Якщо ви на вулиці:
- Залиште територію ураження. Чим коротшим буде контакт з хімічними речовинами та чим далі ви будете від епіцентру ураження, тим меншою буде потенційна шкода від них.
- Намагайтесь рухатись швидко, але не бігти. Ваше дихання має бути спокійним та повільним, щоб вдихати якнайменше отрути.
- Знайдіть укриття поблизу. Якщо це можливо, повертайтесь у своє помешкання.
Якщо під час хімічної тривоги ви в приміщенні:
- Якщо можливо, підніміться на найвищий поверх і знайдіть кімнату з якомога меншою кількістю вікон та дверей. Хімічні речовини, як правило, важчі за повітря, тому на верхніх рівнях будинків повітря буде чистішим.
- Зменште потік повітря ззовні всередину. Закрийте вікна, двері, вентиляційні отвори та все інше, що допомагає потрапляти повітрю в приміщення ззовні.
- Не їжте і не пийте нічого, що могло зазнати впливу хімічних речовин.
- Увімкніть новини по радіо, телебаченню чи в Інтернеті, щоб отримувати оновлені повідомлення про здоров’я та безпеку. Вам мають повідомити, коли буде безпечно виходити на вулицю.
Якщо ви перебуваєте у своєму автомобілі й не можете залишити уражену зону, зведіть до мінімуму ризик впливу хімічної речовини:
- З’їжджайте на узбіччя так, щоб не блокувати та не заважати руху аварійних автомобілів.
- Вимкніть двигун і закрийте всі вентиляційні отвори, які втягують зовнішнє повітря, включаючи вентиляційні отвори кондиціонера. Запуск двигуна та їзда втягують зовнішнє повітря в автомобіль і можуть піддати вас впливу хімічних речовин.
- Щоб звести до мінімуму кількість хімічної речовини, яку ви вдихнете, прикрийте рот і ніс тканиною, наприклад, шарфом або носовою хусткою.
- Слухайте подальші вказівки від аварійного персоналу на місці події або слухайте новини по радіо чи слідкуйте за офіційними джерелами в інтернеті.
Симптоми хімічного ураження та першочергові заходи з безпеки
Основні фізичні симптоми застосування хімічних матеріалів:
- міоз (надмірне звуження зіниць);
- дезорієнтація та пітливість;
- посмикування та судоми;
- подразнення дихальних шляхів і утруднення дихання;
- подразнення очей і шкіри;
- нудота та блювота;
- втрата свідомості.
Що робити, якщо у вас з’явилися симптоми хімічного ураження, або ви вважаєте, що ви мали контакт з хімічною речовиною (протягом 15 хвилин після впливу):
- Зніміть верхній шар одягу.
- Якщо можливо, покладіть одяг у пакет і закрийте його. Помістіть цей герметичний пакет в інший пакет і запечатайте клейкою стрічкою. Пізніше буде надано інструкції щодо його утилізації або очищення.
- Якщо у вас є ознаки або симптоми впливу їдких або подразливих речовин – наприклад, почервоніння, свербіж та печіння очей або шкіри – промийте їх водою.
- Якщо очі печуть або подразнені, промийте їх водою протягом 10–15 хвилин. Не використовуйте мило для промивання очей.
- Не торкайтеся інших людей, щоб уникнути можливого поширення хімікату.
Ураження, спричинене хімічним агентом, не може передаватися від людини до людини. Це не заразне захворювання, яке може передаватися при кашлі або чханні. Однак люди можуть поширювати хімічну речовину, якщо вона потрапляє на їхню шкіру, одяг або волосся.
Люди також можуть поширювати хімічну речовину через рідини організму. Якщо хтось інший контактує з хімічною речовиною таким чином, він може постраждати. Після того, як люди, які зазнали хімічного впливу, знімуть верхній одяг і вмиються, більшість хімічних речовин буде усунуто, і ймовірність поширення їх значно зменшиться.
Евакуація із зони ураження хімічною зброєю
Під час евакуації з зони ураження хімічною зброєю вдягайте чистий щільний одяг, який максимально закриває всі ділянки тіла. Якщо є можливість, вдягніть окуляри, маски, шапки та рукавички, а також дощовик. Якщо ви маєте перебувати в укритті, зробіть запас води, їжі та предметів першої необхідності. Детальніше про підготовку помешкання до надзвичайної ситуації читайте тут.
Території, які зазнали впливу хімічної зброї, можуть залишатись небезпечними тривалий час, від декількох годин до декількох місяців. Не повертайтесь в зону ураження без відповідних розпоряджень ДСНС та інших екстрених служб.
За матеріалами Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.