21 листопада – День Гідності та Свободи

 

 

 

Україна, 2014-й: «Україна – це територія гідності і свободи. Такими нас зробила не одна, а дві революції – наш Майдан 2004-го року, який був Святом Свободи, і Революція 2013-го року, Революція Гідності. Це був дуже важкий іспит для України, коли українці продемонстрували свою європейськість, гідність, своє прагнення до свободи», – зазначив тоді глава держави Петро Порошенко.

Раніше Указом від 19 листопада 2005 року № 1619/2005 Президент України Віктор Ющенко встановив свято – День Свободи. Було запропоновано святкувати його щорічно, 22 листопада, з метою затвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, виховання почуттів національної гідності.

День Свободи в Україні був затверджений Президентом України Віктором Ющенком, ураховуючи історичне значення революційних настроїв.

22 листопада 2004 року – дата початку «помаранчевої» революції в Україні, кампанії загальнонаціональних протестів, мітингів, пікетів, страйків, інших акцій громадянської непокори проти свавілля влади. Події були організовані та проведені прихильниками Віктора Ющенка, основного кандидата від опозиції на президентських виборах у листопаді – грудні 2004 року.

Акція почалася після оголошення Центральною виборчою комісією результатів другого туру президентських виборів (у результаті першого визначилися два кандидати – Віктор Ющенко і Віктор Янукович), згідно з якими переміг В.Ф. Янукович. Після рішення Верховного суду було проведено повторне голосування другого туру, у результаті якого президентом України став Віктор Ющенко.

На жаль, влада, встановлена в Україні на той момент, не змогла реалізувати більшості очікувань, покладених на неї українським суспільством.

Згодом наступним Президентом України став Віктор Янукович. День Свободи в Україні був скасований та об’єднаний із Днем Соборності України Указом від 30 грудня 2011 № 1209 / 2011 «Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат і професійних свят» і відзначався з 2012 року 22 січня.

Після подій 2013 – 2014 року, революції Гідності та трагедії початку неоголошеної війни Росії проти України, окупації Кримського півострова й декількох обласних центрів на сході України, відповідно до Указу Президента України Петра Порошенка № 872/2014 від 13 листопада 2014 року, з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддаючи належне шанування патріотизму і мужності громадян, які восени 2004 року і в листопаді 2013 – лютому 2014 стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів Української держави та її європейського вибору, святковий День отримав нову дату. «Встановити в Україні День Гідності та Свободи, який відзначати щорічно 21 листопада» – йдеться в Указі № 872/2014.

Єдність і свобода робить нас гідними нащадками наших батьків! Будемо з шаною зберігати і захищати цей безцінний скарб! Хай береже нас усіх Господь і слава Йому за цю прекрасну країну – Україну!